Блестящ Гризман изведе Франция до мач за титлата

7 юли 2016 Александър Дончев

Виж 14 снимки

Сн.: БТА
Отборът на Франция ликува след победата си над Германия
С два гола на Гризман Франция победи Германия в определяния като “финал преди финала” двубой от Евро 2016 и ще спори за трофея в неделя срещу тима на Португалия

Срещата на препълнения “Стад Велодром” в Марсилия започна с домакински натиск на французите, които в продължение на цели 58 години нямаха победа срещу Бундестима на голям футболен форум.

Първата голова възможност в срещата дойде в 6-та минута, когато чудесно двойно подаване между Антоан Гризман и Блез Матюиди изведе голмайстора на “петлите” в удобна позиция, но ударът му бе отразен с мъка от германския страж Мануел Нойер.

Вижте снимки>>>

Томас Мюлер пък пропусна първия по-изгоден шанс пред френската врата, когато в 12-та минута получи пас от Емре Джан в наказателното поле, но диагоналният му удар мина покрай целта.

Само минута по-късно самият Джан постави на сериозно изпитание Юго Лорис със силен изстрел от средна дистанция, но френският страж успя да спаси с една ръка долния десен ъгъл на вратата си.

В 20-та минута главният рефер на двубоя Никола Рицоли не уважи претенции на германците за дузпа заради нарушение на Пол Погба срещу нахлуващия на скорост във френското наказателно поле Тони Кроос.

В 41-та минута Оливие Жиру пропусна да се възползва от груба грешка на Жером Боатенг в немската отбрана, озовавайки се очи в очи срещу Нойер, но бавните му действия позволиха на Хьоведес да го настигне и с шпагат да блокира шута му.

Все пак Франция успя да стигне до гол в самия край на първото полувреме, когато след игра с ръка на Бастиян Швайнщайгер в немското наказателно поле бе отсъдена дузпа, реализирана точно от Антоан Гризман за 0:1.

След почивката домакините се хвърлиха да решат бързо двубоя с втори гол, но удари на Жиру и Гризман бяха парирани с добри намеси в защита на Боатенг.

Германците пък опитаха да наложат териториално превъзходство, но така и не успяха да достигнаха до опасно голово положение пред френската врата.

В 71-та минута Джошуа Кимих сгреши фатално в защита и французите стигнаха до скъпоценния си втори гол, отново чрез голмайстора на шампионата Гризман за 6-то му попадение в турнира – 0:2.

Две минути по-късно Кимих бе близо до това да изкупи вината си, но за негово нещастие изстрелът му към вратата на Лорис срещна десния страничен стълб и излезе в аут.

До края Тони Кроос и Бенедикт Хьоведес опитаха да върнат поне едно попадение за световния шампион, но ударите им минаха на сантиметри от целта.

Така възпитаниците на Дидие Дешан ще имат възможността да донесат трета европейска титла за Франция в мача на закриването на шампионата срещу Португалия на "Стад дьо Франс" в Сен Дени.

Пълна статистика от мача

Играйте и спечелете една от супер наградите, предоставени от Lenovo Bulgaria! "Участвайте в играта на "Дир.бг - Познай европейския шампион по футбол".