11 юли 2016 Надежда Христова

Виж 27 снимки

Сн.: БТА
Португалия ликува с европейската титла
Португалия спечели своята първа европейска титла без голямата си звезда Кристиано Роналдо, надигравайки домакините от Франция с 1:0 на финала на Евро 2016.

Финалът на Европейското първенство по футбол започна със специална церемония на "Стад дьо Франс". Както и на церемонията по откриването, музикалната програма бе поверена на диджей Давид Гета и шведската певица Зара Ларсон, които изпълниха химна на Евро 2016. Церемонията продължи 9 минути и в нея участие  взеха повече от 700 души, сред които освен танцьори имаше и оркестър на живо.

Вижте снимки>>>

Началният сигнал на двубоя бе даден от английския главен съдия Марк Клатенбърг, който бе първият рефер от Острова, ръководещ финал на Европейско първенство от 1964 г. насам.

И двата отбора започнаха срещата нервно и с много грешни отигравания. В деветата минута, звездата на "мореплавателите" бе фаулиран грубо от Димитри Пайе, като пострада опорният му крак, но Клатенбърг си замълча и не маркира нарушението. Наложи се обаче Роналдо да получи медицинска помощ. Тя обаче не помогна и в 18-ата минута се наложи най-добрият играч на Португалия отново да бъде изведен от терена, за да му бъде оказана лекарска помощ.

Роналдо отново се върна на терена с превързан крак, но успя да издържи само още 7 минути, като бе видимо, че чувства силна болка. В 25-ата минута, плачейки, звездата на Португалия бе изнесен с носилка, а на мястото му се появи Рикардо Куарешма.

До края на полувремето французите владееха топката повече, като в 34-ата минута Муса Сисоко се освободи много добре от португалската защита, обърна се и стреля, но стражът на "мореплавателите" Руи Патрисио бе на своя пост и отрази.

В последната минута на редовното време Жоао Марио центрира остро, но нямаше играч на Португалия, който да засече топката.

Марк Клатенбърг даде 2-минутно продължение, след което при нулево равенство даде край на първото полувреме и двата отбора се оттеглиха в съблекалните.

Второто полувреме започна с накъсана игра и с множество нарушения в средата на терена, като отборът на домакините играеше доста грубо.

В 54-ата минута срещата отново бе прекъсната от нахлул на терена фен. Този път обаче стюардите се справиха по-бързо и играта бе подновена.

Четири минути по-късно треньорът на "петлите" Дидие Дешан направи първата си смяна, като извади Димитри Пайе и пусна на негово място Кингсли Коман. Французите имаха предимство във владеенето на топката и атакуваха вратата на Руи Патрисио, но "мореплавателите" се бранеха спокойно.

В 66-ата минута Антоан Гризман не успя да открие резултата, като стреля с глава след остро центриране на Коман, но топката премина на сантиметри от вратата на португалския страж.

Най-чистото положение за домакините обаче пропусна Оливие Жиру в 75-ата минута, когато отправи много силен изстрел към португалската врата, но Руи Патрисио се справи. Малко по-късно Дидие Дешан замени Жиру с Андре Пиер Жиняк.
"Мореплавателите" обаче отговориха с атака по десния фланг и удар на Нани, който Юго Лорис успя да избие, но топката попадна в Рикардо Куарешма, чийто удар с красива задна ножица обаче попадна право в ръцете на френския вратар.

До края на редовното време, което бе удължено с 3 минути от английския рефер, домакините пропуснаха още две възможности да приключат двубоя. В 84-ата минута Руи Патрисио отчая Муса Сисоко, като отрази топовен негов изстрел, а във 92-ата минута удар на Жиняк срещна страничния стълб на португалската врата.

Така мачът навлезе в продължения, а Кристиано Роналдо се появи на резервната скамейка на Португалия, за да окуражи своите съотборници.
Минути след подновяването на играта, Пепе стреля с глава, топката премина на сантиметри от вратата на Лорис, но страничният рефер маркира засада. В 103-ата минута отново "мореплавателите" имаха възможност да излязат напред в резултата, като след изпълнение на ъглов удар Юго Лорис изби топката от голлинията.

През второто продължение десният бек на Португалия Рафаел Герейро изпълни великолепен пряк свободен удар, но топката удари напречната греда на френската врата.
Минута по-късно - в 109-ата минута, френският страж капитулира след топовен изстрел на Едер и "мореплавателите" поведоха в резултата.

"Петлите" се втурнаха в атака, но в оставащите 11 минути от редовното време и даденото от Марк Клатенбърг 2-минутно продължение, не успяха да направят нищо.

Така момчетата на Фернандо Сантош спечелиха своята първа титла от Европейско първенство, въпреки че останаха на терена без голямата си звезда Кристиано Роналдо.