3 юли 2016 Юлиан Иванов

Виж 12 снимки

Сн.: БТА
Оливие Жиру отбеляза два гола във вратата на Исландия
Отборът на Франция е последният полуфиналист на Евро 2016, след като разгроми с 5:2 дебютанта Исландия в четвъртфинална среща.

Французите решиха всичко в мача още през първото полувреме, когато реализираха четири безответни гола и продължават спора с Португалия, Уелс и Германия за титлата.

Първото попадение в срещата бе дело на Оливие Жиру. В 12-ата минута нападателят на "Арсенал" получи пас от дълбочина от Блез Матюиди и прокара топката между краката на вратаря на исландците Халдорсон - 1:0. В 20-ата мимута Пол Погба надскочи всички в наказателното поле и с глава отбеляза за 2:0.

Вижте снимки>>>

Четири минути след това исландците можеха да върнат един гол след разбъркване в наказателното поле, но ударът на Йон Дади Бодварсон мина малко над горната греда.

В 43-ата минута Димитри Пайе покачи на 3:0 с удар от границата на наказателното поле. Оливие Жиру свали с глава към Антоан Гризман, който намери непокрития Пайе и за плеймейкъра на "Уест Хем" не бе проблем да утрои.

В заключителните секунди на първата част пас от дълбочина на Самюел Умтити бе пропуснат от Оливие Жиру. Това позволи на Антоан Гризман да излезе сам срещу Халдорсон и да го прехвърли за 4:0. Голът бе под номер 4 за Гризман на това Eвропейско, с което той поведе едлично в класацията при голмайсторите на шампионата.

Исландия започна по-активно в началото на второто полувреме и в 55-ата минута Гилфи Сигурдсон центрира към непокрития Колбайн Сигторсон, който намали на 4:1.

Само три минути по-късно обаче Жиру възстанови аванса на Франция от 4 гола. Таранът скочи най-високо в наказателното поле и прати топката с глава в мрежата на Исландия.

Въпреки голямата разлика в резултата, мачът остана доста отворен и двата отбора имаха шансове за нов гол. Такъв реализираха островитяните чрез Биркир Бярнасон, който с глава в 83-ата минута оформи крайното Франция - Исландия 5:2.

С победата Франция се класира за пръв път на полуфинал на Eвропейско първенство от 2000 година насам, когато триумфира на шампионата в Белгия и Холандия.

Исландия завършва дебютното си участие на голям футболен форум след този мач, който бе последен за легендата на футбола в страната Ейдур Гудьонсен. Бившият нападател на "Барселона" и "Челси" се появи в игра в 82-ата минута на мястото на Колбайн Сигторсон.

В полуфиналите Франция ще се изправи срещу Германия. Двубоят е на 7 юли в Марсилия, а ден по-рано ще бъде определен и другият финалист. В Лион едни срещу други се изправят отборите на Португалия и Уелс.

Двете срещи ще можете да проследите на живо в euro2016.dir.bg!

Пълна статистика от мача

В Исландия предлагат празник - Ден на футбола

Играйте и спечелете една от супер наградите, предоставени от Lenovo Bulgaria! "Участвайте в играта на "Дир.бг - Познай европейския шампион по футбол".